Ballina / BOTA / Publikohen e – mailat e Hillary Clinton

Publikohen e – mailat e Hillary Clinton

Mijëra emaile të Hillary Clinton gjatë kohës kur kjo e fundit ishte Sekretare Amerikane e Shtetit janë publikuar, përfshirë edhe shumë të censuruar pasi janë konsideruar të klasifikuar.

Clinton, e cila kërkon nominimin demokrat për zgjedhjet presidenciale të vitit 2016, është kritikuar jo pak pasi ka përdorur një kompjuter privat për emailet e punës ndërsa ishte në detyrë. Por ajo thotë se asnjë informacion i klasifikuar nuk është dërguar dhe as marrë. Rreth 150 emaile janë cilësuar konfidencialë nga Departamenti i Shtetit. Kundërshtarët e Clinton e kanë akuzuar atë se ka vendosur në rrezik sigurinë e Shteteve të Bashkuara duke përdorur një sistem kompjuterik jo të sigurtë.

Pretendentja për nominimin presidencial ka pranuar se vendimi i saj për të përdorur një adresë private emaili në shtëpinë e saj në Nju Jork, ka qenë një gabim. Clinton ka shërbyer si Sekretare Amerikane e Shtetit në vitet 2009-2013. Emailet, detajet e të cilëve janë gjetur mes më shumë se 7 mijë faqeve të korrespondencës së saj të publikuar nga Departamenti i Shtetit pasditen e së hënës, ishin pjesërisht të censuruar. Departamenti i Shtetit tha se rreth 150 mesazhe ishin censuruar për shkak se mbanin informacione që konsiderohen të fshehta.

Pavarësisht kësaj, pjesa më e madhe e korrespondencës ka të bëjë me çështje monotone, përfshirë mesazhet telefonike dhe axhenda e ditës. Emailet, sipas Associated Press, tregojnë se Clinton dhe ndihmësit e saj kanë qenë në dijeni të nevojës për të mbrojtur informacionet delikate. Më shumë se një e katërta e emaileve të punës së Clinton janë publikuar tashmë, pasi ajo i dha Departamentit të Shtetit më shumë se 30 mijë faqe dokumente vitin e shkuar.

Sondazhet ndërkohë tregojnë se skandali i emaileve ka dëmtuar mbështetjen për zonjën Clinton, edhe pse ajo mbetet pretendentja kryesore për nominimin demokrat.

Provo po ashtu

orca ,protesta, arsim, prishtine, kosove

ORCA proteston kundër ndërhyrjeve politike në arsim

Organizata për Cilësi në Arsim (ORCA) ka protestuar sot para ndërtesës së Qeverisë së Kosovës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.