Ballina / LIFESTYLE / Pse ia vlenë të udhëtosh gjatë vjeshtës
vjeshta

Pse ia vlenë të udhëtosh gjatë vjeshtës

Vjeshta tashmë ka ardhur, dhe së bashku me të kanë ardhur edhe gjethet mahnitëse, moti pak më i ftohtë dhe kungujt.

Por, a e keni ditur se vjeshta është gjithashtu edhe koha më e mirë e vitit për të udhëtuar?

Këto janë arsyet pse duhet t’i paketoni çantat dhe të udhëtoni këtë vjeshtë:

Moti është i butë

Moti i vjeshtës është i përsosur për të eksploruar, qoftë ndonjë qytet apo ndonjë park kombëtar. Nuk është shumë nxehtë dhe as nuk është shumë ftohtë, gjë që jua mundëson ta vizitoni zemrën e ndonjë vendi në një klimë të rehatshme. Gjithashtu nuk keni nevojë të brengoseni për djersitjen.

Udhëtimi është më i lirë

Për udhëtarët që nuk kanë shumë buxhet, vjeshta është një nga kohërat më të lira të vitit për të udhëtuar. Teknikisht është një “sezon i vdekur”, pasi si biletat e aeroplanit ashtu edhe hotelet në përgjithësi janë më të lira në vjeshtë sesa në verë ose gjatë pushimeve.

Destinacionet e popullarizuara janë më pak të mbushura me njerëz

Të udhëtosh në vjeshtë do të thotë t’i evitosh turmat e njerëzve që zakonisht janë gjatë verës, fëmijët kthehen nëpër shkolla dhe shumica i kryejnë pushimet në verë.

Gjethet janë mahnitëse

Vjeshta është kohë e bukur për të udhëtuar falë ndryshimit të gjetheve. Merreni me qira një kabinë në male, ndonjë udhëtim rrugor ose thjeshtë qëndroni në një fshat piktoresk për të përjetuar ngjyrat e kuqe, të verdha dhe portokalltë të natyrës.

Ka shumë festivale

Në vjeshtë mbahen shumë festivale epike nëpër botë, si Oktoberfest, Diwali, Java e Modës në Londër dhe Dia de los Muertos.

Ushqimi sezonal është mahnitës

Kuzhina vjeshtore është krejt tjetër muhabet. Molla, pjeshkë, kunguj dhe patate, vjeshta gjithashtu është koha më e mirë e vitit për verë dhe darka.

@Fluidi

Provo po ashtu

te rriturit

Sa kohë kalojnë para ekranit të rriturit?

Personat e rritur në SHBA tanimë kalojnë pjesën më të madhe të ditës në rrjete …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.