perimet e skuqura

Provoni një detoks organizmit me perime të skuqura

Organizmi ka nevojë të detoksikohet e, që kjo të ndodhë shpëtimi janë perimet.

Merrni shijen maksimale nga perimet e stinës, si dhe të gjithë elementët më të vlefshëm për organizmin tuaj.

Përbërësit

30 gr karotë (të pastruara)

30 gr lakra (brukseli)

30 gr qepë (e pastruar)

1 karçof

5 feta portokall

1 fetë lëng portokalli

5 feta limon

2 lugë vaj ulliri

kripë

piper

Përgatitja

1.Vëreni të ziejë në ujë të vluar dhe me kripë lakrat, pasi t’i keni pastruar nga gjethe.

2.Ndërkohë, ndajeni karçofin nga gjethet më të ashpra, më pas ndajeni në feta, prini dhe karotën me qepën.

3.Vini të skuqen në vaj perimet e gjalla, hidhjuni kripë, piper dhe në fund shtoni dhe lakrat, tashmë të ziera, të pres në mes. Përziejini shpejt e shpejt dhe fikeni flakën.

4.Kompletojini me portokallin dhe limon dhe lëngun e portokallit sipër.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.