Ballina / Shkencë / Portugali: U gjet peshkaqeni i kohës së dinozaurëve
Portugali, peshkaqeni, dinozaurët

Portugali: U gjet peshkaqeni i kohës së dinozaurëve

Shkencëtarët kanë gjetur një peshkaqen të kohës së dionazaurëve me 300 dhëmbë dhe një kokë gjarpri në brigjet e Portugalisë.

Peshkaqeni u gjet nga anije barkë peshkimi gjatë një hulumtimi se si të minimizohen kapjet e padëshiruara gjatë peshkimit komercial, sipas “Sic Noticias TV”. Speciet e rralla datojnë prej para 80 milionë vjetësh.

Peshkaqeni u gjet në thellësi prej 700 metrash.

Margarida Castro nga Universiteti i Algarves ka thënë se 300 dhëmbët e peshkaqenit ishin shumë efikasë për gjetjen e ushqimit, transmeton Albinfo.ch.

Sipas fotografive të publikuara nga Instituti për Det dhe Atmosferë, peshkaqeni duket se është 1.5 metra i gjatë.

Check Also

zbulimi mahnites

Zbulimi mahnitësnë vendin ku drita e diellit nuk arrin fare

Marian përfaqëson vendin më të thellë në sipërfaqen e planetit tonë, por edhe atje, në …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *