Ballina / Shkencë / Portugali: U gjet peshkaqeni i kohës së dinozaurëve
Portugali, peshkaqeni, dinozaurët

Portugali: U gjet peshkaqeni i kohës së dinozaurëve

Shkencëtarët kanë gjetur një peshkaqen të kohës së dionazaurëve me 300 dhëmbë dhe një kokë gjarpri në brigjet e Portugalisë.

Peshkaqeni u gjet nga anije barkë peshkimi gjatë një hulumtimi se si të minimizohen kapjet e padëshiruara gjatë peshkimit komercial, sipas “Sic Noticias TV”. Speciet e rralla datojnë prej para 80 milionë vjetësh.

Peshkaqeni u gjet në thellësi prej 700 metrash.

Margarida Castro nga Universiteti i Algarves ka thënë se 300 dhëmbët e peshkaqenit ishin shumë efikasë për gjetjen e ushqimit, transmeton Albinfo.ch.

Sipas fotografive të publikuara nga Instituti për Det dhe Atmosferë, peshkaqeni duket se është 1.5 metra i gjatë.

@Fluidi

Provo po ashtu

nasa dhe gara per mars

NASA dhe gara prej 1 milion dollarësh për Mars

NASA po ofron 1 milion dollarë në një lloj të ri të garës hapësinore – …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.