Ballina / BOTA / Popullsia e Italisë do të përgjysmohet
italia, nataliteti, emigracioni

Popullsia e Italisë do të përgjysmohet

Sipas parashikimeve nga EUROSTAT, popullsia e eurozonës do të tkurret me 20 milionë njerëz deri në fund të shekullit

Kjo tkurrje do të vijë kryesisht për shkak të ndryshimeve demografike në strukturën shoqërorë të Italisë.

Italia do të njohë një rënie prej 16 milionë njerëzish, si pasojë e një popullsie në plakje e sipër dhe rënies së numrit të lindshmërive.

Zgjidhja më e duhur për këtë ulje të popullsisë është imigracioni. Nëse nuk ka fluks nga jashtë për pjesën tjetër të shekullit, popullsia e Italisë parashikohet të bjerë në 30 milionë, gjysmën e nivelit aktual. Gjithsesi, parashikimet janë skeptike për sa kohë që Italia drejtohet nga parti të djathta dhe konservatore që kanë paraqitur politika për zero imigracion.

Provo po ashtu

Pamje tmerri: Shembet hoteli gjigant në SHBA (VIDEO)

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në SHBA, teksa ndërsa e hotelit “Hard Rock”, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.