Ballina / KRYESORE / Po numërohen votat në Maqedoni të Veriut
maqedoni e veriut zgjedhjet

Po numërohen votat në Maqedoni të Veriut

Ka nisur numërimi i votave në zgjedhjet për president në Maqedoninë e Veriut.

Nga rreth 180 mijë vota të numëruara deri tash, Stevo Pendarovski prin me 42.23 për qind apo 75 mijë e 228 vota. Pas tij është Gordana Siljanovska-Davkova me 40.74 për qind të votave.

Kandidati shqiptar, Blerim Reka është i treti me 13.06 për qind, apo 23260 vota nga rreth 180 mijë të numëruara deri tash.

Dy kandidatët me më tepër vota kalojnë në balotazhin e 5 majit. Dhe në mënyrë që zgjedhjet të jenë të vlefshme në balotazh duhen të marrin pjesë 40 përqind e votuesve.

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve ka gjasa që rreth mesnatës të njoftojë rezultatet e para, ndërkohë që vetë shtabet e partive apo të kandidatëve zakonisht pak orë pas mbylljes së kutive të votimit dalin me rezultatet e tyre, të cilat nuk dallojnë dhe aq shumë nga ato të KSHZ-së.

Vendvotimet janë mbyllur në ora 19:00. Deri në ora 18:30, kanë votuar 662827 votues, ose 39.71%. Ky rezultat del nga 91,54% e vendvotimeve të përpunuara, respektivisht nga 3339 vendvotime. Gjithsej kanë qenë 3480 vendvotime.

Provo po ashtu

Sot shënohet 101 vjetori i Kongresit të Manastirit

Më 14 nëntor 1908 në Manastir filloi punimet Kongresi i Manastirit ose Kongresi i Alfabetit, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.