Ballina / RAJONI / A po e bojkotojnë presidentët amerikanë Serbinë?

A po e bojkotojnë presidentët amerikanë Serbinë?

Senatori amerikan, Ben Cardin tha se në Serbi është një ndjenjë “malinje e ndikimit të fortë të Rusisë” duke vënë në dukje se presidenti i Serbisë që nga 2012, të paktën 12 herë, u takua me presidentin rus Vladimir Putin.

Megjithëkëtë, demokrati amerikan thotë se presidenti i fundit amerikan, i cili është vizitoi Beogradin ishte Jimmy Carter në vitin 1980.

Ai në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, tha se Shtetet e Bashkuara duhet të jenë më të pranishme në rajon dhe të se ketë ndërtimi i marrëdhënieve bilaterale mes SHBA-ve dhe Serbisë, janë jashtëzakonisht të rëndësishme.

Mes tjerash, senatori amerikan tha se SHBA nuk do ta lejojë ndikimin e Rusisë në Ballkanin Perëndimor.

@Fluidi

Provo po ashtu

beogradasit ndihmojne furrtarin shqiptar

Qytetarët beogradas i dalin në ndihmë furrtarit shqiptar

Para një jave në këtë vend, grupet ekstremiste kanë protestuar, me simbole dhe këngë nacionaliste, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.