Picë e shpejtë

Përbërësit:

1 filxhan e gjysmë miell,

3/4 kripë,

1 lugë çaji me maja,

1/2 filxhan me ujë dhe një lugë gjelle vaj

Përgatitja:

Nxehet furra në 450 gradë. Në një tas të madh, përzieni miellin, kripën dhe majen. Pastaj, hidheni ujin dhe vajin në tas.

Pasi e keni bërë brumin, lëreni për 10 ose 20 minuta. Lyjeni me vaj tepsinë tuaj. Zbulojeni brumin dhe hapeni atë. Vëreni në tepsi dhe pastaj futeni në furrë. Lëreni në furrë për 8-10 minuta.

Pasi të keni kaluar 8-10 minuta, nxirreni nga furra. Lyeni me brumin me pak vaj, shtoni salcë, djathë edhe ndonjë gjë tjetër që ju preferoni. Futeni prapë në furrë dhe lëreni të piqet për 10-12 minuta derisa djathi të shkrihet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.