Ballina / Galeria / Përvjetori i krimit të shekullit në fotografi
krimi

Përvjetori i krimit të shekullit në fotografi

Aktivistë, artistë, politikanë e mbi 300 të mbijetuar të kampit të përqëndrimit ‘Auschwitz’ kanë shënuar 70 vjetorin e  njollës së zezë në historinë e njerëzimit,  vrasjeve masive të hebrenjëve gjatë luftës së dytë botërore. Fotografi nga ceremonia qendrore e manifestimit u mbajt në Poloni ka panumër.

Pamjet e mëposhtme janë vetëm disa që u regjistruan nga manifestimet e shumta që shënuan këtë përvjetor të errët. Në mesin e atyre që iu bashkëngjitën manifestimit ishte edhe regjisori me famë botërore Steven Spielberg.

Të mbijetuarit ftuan botën që të mos lejojë të përsëritet një histori e këtillë si ajo e para 70 vjetëve kur u ekzekutuan në mënyrën më barbare miliona hebrenjë.

Masakrimi i tyre gjatë luftës së dytë botërore njihet si krimi më i rëndë kundër njerëzimit gjatë shekullit të kaluar. /infoglobi/v.b.

@InfoGlobi

@Fluidi

Provo po ashtu

shpella kine

Kjo shpellë është sa 22 fusha futbolli dhe sa 4 piramida të Gizës

Një vizitë në një nga shpellat më të mëdha në botë mund të duket si …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.