fbpx

Personaliteti i jashtëzakonshëm Karel Gott

Për reth 60 vite të karrierës së tij, Karel Gott ka realizuar mbi 300 albume

Të shtunën që lam pas, Republika e Çekisë u nda nga personaliteti i jashtëzakonshëm e këngëtari i veçantë, Karel Gott.

Këngëtari ndërroi jetë më 1 tetor 2109, në moshën 80 vjeçare. Për reth 60 vite të karrierës së tij, Karel Gott ka realizuar mbi 300 albume dhe ka kënduar rreth një mijë këngë. Ai u bë i njohur në shumë vende të botës.

Nofka e tij ishte “Sinatra i Lindjes”.

Të premtën, publiku i përgjithshëm i tha lamtumirë Karel Gott-it në Sophienpalais. Funerali me respekt shtetëror u mbajt në Katerdalen e Pragës “St. Vitus”. Dita e varrimit të Karel Gott-it u shpall ditë zie në Republikën e Çekisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.