Ballina / LIFESTYLE / Për shëndetin nuk mjafton vetëm ecja
shendeti

Për shëndetin nuk mjafton vetëm ecja

Ecja prej 10 mijë hapash në ditë nuk është stërvitje e mjaftueshme dhe të rriturit gjithashtu duhet të bëjnë aktivitete që i bëjnë ata më të fortë dhe përmirësojnë ekuilibrin e tyre, paralajmërojnë zyrtarët e shëndetësisë.

Burrat dhe gratë janë duke u këshilluar që të bëjnë ushtrime veçanërisht gjatë shtatzënisë, menopauzës ose daljes në pension.

Shembujt përfshijnë ecjen nordike me shtylla, tai chi (sport marcial), tenis, kriket, ngritje të peshave në palestër ose vallëzim. Gjithashtu, mund të ndihmojë edhe bartja e çantave për blerje të cilat kanë peshë,.

Këshilla është lëshuar nga Enti i Shëndetit Publik në Angli  lidhur me shqetësimet se shumica e të rriturve nuk bëjnë punë të mjaftueshme të rënda.

Udhëzimet e qeverisë thonë se burrat dhe gratë duhet të bëjnë të paktën 150 minuta aktivitet të moderuar në javë, si dhe dy seanca të trajnimit.

@Fluidi

Provo po ashtu

te rriturit

Sa kohë kalojnë para ekranit të rriturit?

Personat e rritur në SHBA tanimë kalojnë pjesën më të madhe të ditës në rrjete …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.