Ballina / KURIOZITETE / Për ndërtimin e këtij shpendi gjigant janë dashur 10 vite punë
shpendi gjigant skulptura

Për ndërtimin e këtij shpendi gjigant janë dashur 10 vite punë

Për ndërtimin e skulpturës më të madhe në botë të një shpendi janë dashur 10 vite punë.

Vepra 350 me 60 metra gjatësi, 46 gjerësi dhe 21 lartësi, ndodhet mbi një kodër 350 metra mbi nivelin e detit, në qytetin Çadajamangalam të Indisë.

Raxhiv Ançal, skulptori që e realizoi, e kishte paraqitur idenë te Ministria e Turizmit që kur ishte student, në vitet ’80, duke u lënë përshtypje shumë të mira.

Ndërtimi nuk ka qenë aspak i lehtë. Pendët janë vendosur mbi strukturë, dhe secila është dekoruar individualisht.

 

@Fluidi

Provo po ashtu

Mbretëresha Geraldinë ndihmohet nga gjinekologu grek

“Paris-soir” ka botuar, të mërkurën e 12 prillit 1939, në faqen n°5, një shkrim në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.