Ballina / KOSOVA / Osmani: LDK voton për demarkacion nëse Haradinaj kërkon falje
demarkacioni

Osmani: LDK voton për demarkacion nëse Haradinaj kërkon falje

Deputeti i LDK-së, Naser Osmani ka thënë se kushti i kësaj partie për ta votuar demarkacionin është që Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj të kërkojë falje.

“Do ta votojmë atëherë kur kryeministri i vendit do të dalë dhe të kërkoj falje publike para qytetarëve të Kosovës për krejt atë që ka ndodhur kur është procedua në Kuvend i njëjti dokument i cili ky kryeministër e ka votuar me dorën e vetë”, ka deklaruar Osmani.

Marrëveshja për demarkacionin pritët të futet në rend të ditës në Kuvend gjatë këssaj jave.

Koalicioni qeverisës AAK, PDK, Nisma, AKR e ca parti tjera e ka problem të marr vendime të mëdha në Kuvend ngase mezi po sigurohen 61 vota për votime. Demarkacioni kërkon shumicën e kualifikuar, kështu edhe pa votat e opozitës, në këtë rast të LDK-së, ai nuk mund të kalojë.

A është apo po futet në krizë të re institucionale Kosova dhe a ka rrezik që as ky koalicion qeverisës të mos e përfundojë mandatin deri në fund mbetet të shihet.

@Fluidi

Provo po ashtu

shpend ahmeti

Ahmeti: Thaçi po tenton të evitojë Kuvendin për marrëveshjen

Kryetari i PSD-së, Shpend Ahmeti, përmes një postimi në Facebook ka thënë se presidenti Hashim …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.