OP./INTERVISTA

Washington Post shkruan se shtetet ballkanike u hodhën në veprim ta ndihmojnë Shqipërinë

Në orët e para pasi një tërmet vdekjeprurës goditi Shqipërinë, duke shembur pallate dhe duke bllokuar dhjetëra njerëz nën rrënoja, fqinjët e saj ballkanikë u hodhën në veprim, shkruan gazeta prestigjioze amerikane ”The Washington Post”. ”Ofertat e ndihmës erdhën edhe nga e gjithë Evropa dhe më tej, madje edhe armiqtë …

Lexo më shumë

Pas 6.4 ballë, gjasat për dridhje tjera të mëdha në Durrës janë të vogla

Dy ditë pas tërmetit që ka shkaktuar të paktën 49 viktima, të dhënat historike dhe shkencore përjashtojnë pothuajse plotësisht mundësinë e një tërmeti tjetër shkatërrimtar. Sipas Institutit Amerikan të Gjeologjisë, tërmetet ndahen në dy kategori, në ata që kanë një goditje të fortë fillimisht dhe pasohen nga pasgoditje, e kjo …

Lexo më shumë

Veikkolainen : Ja pse ndodhin tërmetet dhe çfarë duhet të bëhet në rastin e tyre

Tërmetet nuk mund te parashikohen, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë sizmologu finlandez, Toni Veikkolainen. Ai thotë se Shqipëria është shumë pranë kufirit të pllakave tektonike, ndaj është zonë e prirur për tërmete. Sizmologu nga Universiteti i Helsinkit thotë se vendi është shumë pranë kufirit të pllakave …

Lexo më shumë

Opinion: Historia përsëritet si farsë

Ibrahim Berisha

Protagonistët, qofshin ata dëshmitarë të drejtpërdrejtë të ngjarjeve, krijues apo vrojtues të tyre, kur dalin të komunikojnë me publikun ndërtojnë variantin e vetëdëshirueshëm, i cili domosdoshëm, rrëfimtarin e vë në rolin qendror, rreth të cilit duhet të sillet gjithçka. Shkruan: Ibrahim Berisha Një tendencë kjo e mundshme për ndryshimin e …

Lexo më shumë