fbpx

OP./INTERVISTA

Analistët ndërkombëtarë e cilësojnë humbje për Kosovën arrestimin e Gjuriqit

arrestimi i gjuriqit

Arrestimi i shefit të zyrës së qeverisë serbe për Kosovën, Marko Gjuriq, muajin e kaluar ka acaruar edhe më tej marrëdhëniet mes Prishtinës dhe Beogradit, duke theksuar nevojën për të trajtuar çështjet më të mëdha në dialogun mes dy vendeve, thotë eksperti i çështjeve të Ballkanit në Universitetin Johns Hopkins, …

Lexo më shumë

8 Prilli Dita e Romëve – Si „gjermanët“ ndryshojnë ngulimin më të madh të Europës

romet ne evrope

Ata i thërrasin „gjermanët“. Mijëra romë nga rajoni bullgar i Stolipinovos vijnë si punëtorë sezonalë në Gjermani. Në pushimet e verës ata kthehen duke e ndryshuar ngadalë zonën ku jetojnë në Bullgari. Shkruajnë: Bojilova Vesselina, Alexander Andreev “Ka pasur punë në Gjermani vitin e kaluar: Prishja e ndërtesave parafabrikate, pa lëndë …

Lexo më shumë

Lufta e gabuar

MAX BOOT

Gjeneralët shpesh akuzohen për luftimin e luftës së fundit. Në të vërtetë, ata kanë më shumë gjasa të përgatiten për një luftë të ardhshme që kurrë nuk arrin ndërsa neglizhojnë një konflikt aktual. Pentagoni do ta përsërisë atë gabim nëse përqendron energjinë e tij në luftërat konvencionale sesa kërcënimit hibrid. …

Lexo më shumë

Populistët e botës bashkohen

Stephen Bannon ish-kryestrategu i Shtëpisë së Bardhë qe i ftuar nderi në asamblenë e Frontit Kombëtar të ekstremit të djathtë në Francë, duke nënkuptuar formimin e një aleance populiste transatlantik. A mund të ndalohet kjo? Shkruan: Dominique Moisi Në vitin 1965, Henry Kissinger shkroi një libër të titulluar Partneritet i …

Lexo më shumë

Sholtes: A mund të bllokohet liberalizimi i vizave nga 5 vendet e BE – së

Igor Sholtes

Zhvillimet e fundit në Kosovë që pasuan vizitën e paautorizuar të përfaqësuesit të Qeverisë së Serbisë, Marko Gjuriq dhe arrestimi i tij nga Policia e Kosovës, e kanë vështirësuar edhe më shumë dialogun për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, tha Igor Sholtes, në një intervistë për Radion Evropa …

Lexo më shumë