Ballina / OP./INTERVISTA (page 50)

OP./INTERVISTA

Besartë Kryeziu-Ramaj: Për gruan nuk ka sfida të papërballueshme

besarte ramaj

Besartë Kryeziu-Ramaj, është Kryetare e gruas së NISMA se në Malishevë, e cila po garon për asambleiste në këtë Komunë. infoGlobi:  Fushatës po i afrohet fundi, me datë 22 tetor, qytetarët do të votojnë për të parin e Malishevës dhe asambleistët komunalë. Çka ju ofron banorëve të Malishevës Besartë Kryeziu-Ramaj ? Besartë …

Lexo më shumë

Vlora Dumoshi: Do të bashkëpunojë me qytetarë.  Në familje, në lagje

Vlora Dumoshi

Vlora Dumoshi, prej vitesh është pjesë e jetës politike dhe institucionale në Kosovë. Karrierën e filloi si gazetare e Revistës Studentore “Bota e Re”, e vazhdoi me angazhimin si staf civil në Forcat Paqeruajtëse Amerikane për Kosovë dhe Bosnje e Hecegovine, e më pas në organizatat e ndryshme ndërkombëtare për zhvillimin …

Lexo më shumë

Valdete Idrizi: Nuk kam hipoteka, jam optimiste për epilogun e zgjedhjeve

valdete idrizi

Aktivistja, fituesja e çmimit Ndërkombëtar  për Paqe, Valdete Idrizi, është kandidatja e vetme grua që po garon për Kryetare të Mitrovicës jugore. Përballë saj në garë janë katër burra, por ajo është e bindur se timonin për ta drejtuar qytetin e harruar Mitrovicën do ta ketë ajo. Intervistoi: Evliana Berani Valdete Idrizi, …

Lexo më shumë

Visare Gorani – Gashi: Mungesa e kulturës në debat politik është neveritëse

Visare Gorani Gashi

Visare Gorani -Gashi është kandidate e partisë politike Vetëvendosje që po garon për asambleiste të Komunës së Prishtinës.  Intervistoi: Evliana Berani Ajo është ekonomiste e diplomuar, e cila një jetë të tërë të punës dhe veprimtarisë ia kushtoi politikave zhvillimore dhe krijimit të një shoqërie me mundësi të barabarta për …

Lexo më shumë

Strategjia e frikshme e Trumpit mbi Korenë e Veriut

Nicholas Kristof

Përmes fjalimeve dhe përmes Twitter-it, ai po përshkallëzon një konflikt dhe trumbeton opsionet ushtarake ndërsa insiston që objektivi i denuklearizimit është i paarritshëm, që taktikat e presionit kinez jorealë dhe një premisë e brishtësisë së regjimit që është mendim i dëshiruar. Kështu pikërisht nisin luftërat. Autor: Nicholas Kristof Vetëm në …

Lexo më shumë