OP./INTERVISTA

Nga perspektiva e psikiatrit: Karantina masive nuk mbahet dot gjatë

Mërzitje. Zhgënjim. Zemërim. Ankth. Acarim i marrëdhënieve. Më shumë se një miliardë njerëz në mbarë botën po përpiqen të durojnë këto simptoma të ndryshme të vetëizolimit. Deutsche Welle: Qindra miliona vetë janë mbyllur në shtëpitë e tyre. Çfarë duhet të presim që t’u ndodhë atyre? Është fizikisht e vështirë, është …

Lexo më shumë

Der Spiegel: Intriga e rrëzoi Kurtin, politikanin që luftonte korrupsionin

Revista e njohur gjermane “Der Spiegel”, thekson se politikanët vendorë dëshironin ta hiqnin qafe Albin Kurtin për shkak se ai paralajmëroi një luftë të ashpër kundër elitës së korruptuar. Ndërsa diplomacia amerikane nga prapavija bëri presion për rrëzimin e tij për shkak se Kurti kundërshton planet për shkëmbimin e territoreve …

Lexo më shumë

Surroi: Më 2019 SHBA dërgoi letër për prishje raportesh, s’pati mocion

veton surroi

Publicisti dhe shkrimtari Veton Surroi, ka publikuar një letër të datës 11 shkurt, 2019, që Matthew Palmer, zëvendës ndihmës sekretari i Shtetit, Laura Cooper, zëvendës ndihmëse e sekretarit të Mbrojtjes dhe John Erath, zëvendës drejtori për Çështje të Evropës në Këshillin e Sigurisë Kombëtare, ua kishin dërguar liderëve të Kosovës, …

Lexo më shumë