fbpx

OP./INTERVISTA

Trumpi dhe modeli gjerman

merkeli dhe trump

Mund të ndodhë që evropianët të mos shpëtojnë dot javët e ardhshme nga një konflikt i ashpër me qeverinë Trump, si në çështje tregtare, ashtu edhe në atë të Iranit. Shkruan: Nikolas Busse (FAZ) Disa gjëra që thotë Donald Trumpi për marrëdhëniet transatlantike janë thjesht absurde. Që NATO-ja u bën …

Lexo më shumë

Në pritje të Gjermanisë

JOSCHKA FISCHER

Stanjacioni politik i Bashkimit Europian është bërë i patolerueshëm përballë rreziqeve ekonomike dhe gjeopolitike në rritje. Presidenti francez Emmanuel Macron ka sinjalizuar vullnetin e tij për të ndjekur reformat e vështira në nivel BE-je, çfarë po pret kancelarja gjermane Angela Merkel? Shkruan: JOSCHKA FISCHER Më shumë se një dekadë pas …

Lexo më shumë

Depresioni i kushton Evropës miliarda dollarë

Kostoja që shkakton depresioni në Europë arrin në 113 miliardë dollarë në vit, thotë profesor Allan Young, kryetari i Shoqatës Britanike të Psikofarmakologjisë. Young, i cili vizitoi qytetin turk Antalia për të marrë pjesë në Kongresin X Ndërkombëtar të Psikofarmakologjisë dhe Simpoziumin XI Ndërkombëtar të Psikofarmakologjisë për Fëmijët dhe Adoleshentët, …

Lexo më shumë

Phillips: Shqipëria, Kosova ta marrin seriozisht rrezikun e ndikimit rus dhe turk

david phillips

Eksperti i Politikës së Jashtme, David Phillips thotë se rreziku që paraqet ndikimi i Rusisë dhe Turqisë në Ballkan është real. udhëheqësit e vendeve të rajonit duhet ta marrin seriozisht. Prof. Phillips, drejtor i programit për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtat e Njeriut në Universitetin Columbia të Nju Jorkut, thotë …

Lexo më shumë

Marrëveshja e Brukselit mbetet shpresa më e mirë e Kosovës dhe Serbisë

Pavarësisht mungesës së progresit, bllokimit politik dhe përshkallëzimit të fundit të tensioneve midis Serbisë dhe Kosovës, Marrëveshja e Brukselit mbetet e vetmja zgjidhje për normalizimin e marrëdhënieve të tyre Shkruan:MICHAEL ROSSI Pesë vjet më parë, më 19 prill 2013, në Bruksel u nënshkrua një marrëveshje e jashtëzakonshme nga kryeministri i …

Lexo më shumë

Korrupsion në Këshillin e Evropës?

Azerbajaxhani autokrat me sa duket është përpjekur prej vitesh që të blejë politikanë evropianë. Sinjale për këtë ka pasur prej kohësh. Në fokus: ish-organizata lobiiste e politikanit të CSU-së, Eduard Lintner. Azerbajaxhani autokrat me sa duket është përpjekur prej vitesh që të blejë politikanë evropianë. Sinjale për këtë ka pasur …

Lexo më shumë