fbpx

OP./INTERVISTA

Tanja Fajon: Nuk ka më arsye për justifikime apo vonesa

tanja fajon

Eurodeputetja e raportuesja për liberalizimin e vizave me Kosovën në Parlamentin Europian Tanja Fajon shpjegon për Deutsche Welle hapat e mëtejshëm pas dritës së gjelbër të Komisionit Europian për liberalizimin e vizave. Deutsche Welle: Komisioneri europian për migrimin, Dimitris Avramopoulois bëri të ditur së fundmi në Bruksel se Kosova i …

Lexo më shumë

Austin: Kosovarët paguajnë çmimin e “Qeverisë së korruptuar” për vizat

robert austin

“Imazhi i Qeverisë së Kosovës, në perspektivën globale, nuk është pozitiv. Është një qeveri e kriminalizuar, një shtet i korruptuar që nuk është në gjendje të trajtojë çështje serioze të sundimit të ligjit”, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Robert Austin, profesor në Qendrën për Studime Evropiane, …

Lexo më shumë

Samiti i Londrës, takim grotesk

ADELHEID FEILCKE

I zhvilluar në mes të krizës qeveritare britanike, takimi i nivelit të lartë të Ballkanit Perëndimor në Londër dha pak impulse për procesin e bashkëpunimit rajonal dhe perspektivën për t’u pranuar në Bashkimin Evropian. Shkruan: ADELHEID FEILCKE I zhvilluar në mes të krizës qeveritare britanike, takimi i nivelit të lartë …

Lexo më shumë