OP./INTERVISTA

Harari: Zgjedhjet që bëjmë këto ditë mund të na ndryshojnë jetët tona

“Furtuna e koronavirusit do të kalojë, por zgjedhjet që bëjmë këto ditë mund të na ndryshojnë jetët tona për shumë kohë”. Kjo është profecia e Yuval Noah Hararit, historianit izraelit 44-vjeçar, autor i tre best seller-ave ndërkombëtarë: “Homo Deus: Një histori e shkurtër e njerëzimit”, “Një histori e shkurtër e …

Lexo më shumë

Hooper: Shtetet e Bashkuara janë mburoja ushtarake e Kosovës – mos e rrezikoni atë

hooper

Ish zyrtari i Departamentit amerikan të Shtetit, James Hooper tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se administrata amerikane po synon një marrëveshje gjithëpërfshirëse ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe ishte e pakënaqur me qasjen e qeverisë së kryeministrit tashmë në detyrë të Kosovës, Albin Kurti. Zoti Hooper thotë se …

Lexo më shumë

Kurti: Prioritet i yni të luftohet pandemi, pas saj duhet të shkohet në zgjedhje

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se nuk do t’i përgjigjet menjëherë kërkesës së presidentit, Hashim Thaçi për dërgimin e emrit të mandatarit për formimin e qeverisë, sepse qeveria e tij është shumë e zënë në luftimin e pandemisë me koronavirus. Sipas tij, sapo të kalojë pandemia, …

Lexo më shumë

Jürgen Papier: Kufizimet mund të shkaktojnë erozion të shtetit ligjor

Hans-Jürgen Papier ka qenë kryetar i Gjykatës Kushtetuese të Gjermanisë dhe konsiderohet si njëri prej juristëve më të famshëm gjermanë. Në një intervistë për gazetën “Süddeutsche Zeitung” ai thotë se nëse kufizimi i të drejtave të qytetarëve vazhdon gjatë, atëherë është në rrezik liria. Papier apelon në ndryshimin e ligjit …

Lexo më shumë

Raportim gojëmbyllur!

Zhurma e rubinetit shënon fillimin e një dite të re. Pasi kryen procedurat e mëngjesit, para se të pijë kafenë, i hedh një vështrim faqes së Institutit të Shëndetësisë. Shkruan: Jehona Zhitia Është e vetëdijshme se në atë orë s’mund të ketë diçka të re nga QKUK e cila i …

Lexo më shumë