fbpx

OP./INTERVISTA

“Besa e odave” nuk mund ta vrasë “besën” ndaj Perëndimit

mero baze

Shtetet e Bashkuara të Amerikës paralajmëruan sot zyrtarisht stopimin e marrëdhënieve miqësore me Kosovën, duke anuluar vizitën e një gjenerali të lartë dhe duke paralajmëruar ndërprerjen e bashkëpunimit në fushën e sigurisë, çka është jetike për Pavarësinë e Kosovës. Shkruan: Mero Baze / Gazeta Tema Vendimi pason rezistencën e Qeverisë …

Lexo më shumë

Krasniqi kritikon Thaçin për kompromiset që i përmend në letrën drejtuar presidentit amerikan

jakup krasniqi

Ky është reagimi i plotë i Krasniqit: GATISHMËRINË PËR KOMPROMIS SI TA QUAJMË? Çfarëdo thirrje për marrëveshje e cila do t’i normalizonte marrëdhëniet në mes Kosovës e Serbisë, qoftë edhe thirrja për ndonjë formë tjetër për normalizimin e marrëdhënieve, e saktësoj – për normalizimin e marrëdhënieve, do të mund të …

Lexo më shumë

BE, a mund të bëhet më keq?

Më shumë të djathtë në Parlamentin Europian

Nëntë kryesues në Parlament dhe Komision. BE do të rinohet vitin e ardhshëm, sfidat mbeten populizmi, tregtia, migracioni dhe buxheti. A do jetë më vështirë se më 2018? Shkruan: BERND RIEGERT Bashkimit Europian iu desh të menaxhonte shumë kriza më 2018, që nga bisedimet e zvarritura për Brexitin, grindjet për tregëtinë …

Lexo më shumë

Hasani: Ky ekip negociator s’mund të nënshkruaj marrëveshje me Serbinë, s’i lejon Kushtetuta

enver hasani 2

Ish-kreu i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, thotë se ekipi negociator që është caktuar për bisedimet me Serbinë, i përbërë nga Hashim Thaçi, Shpend Ahmeti e Fatmir Limaj, nuk mund të nënshkruaj asnjë marrëveshje Kosovë-Serbi, pasi sipas tij ata nuk e kanë marrë bekimin e shumicës absolute të Kuvendit për të …

Lexo më shumë

Solana: Nuk ka asnjë ngjashmëri rasti i Katalonisë me Kosovën

JAVIER SOLANA

Asgjë të përbashkët mes rastit të Kosovës dhe Katalonisë nuk sheh ish-Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Javier Solana. Në një intervistë për “DiariodeAvisos”, duke folur kryesisht për çështjen katalonase, ish-ministri i jashtëm spanjoll, ka thënë se janë rrethanat historike ato që dallojnë tërësisht kur bëhet fjalë për Kosovën dhe Kataloninë. …

Lexo më shumë