fbpx

OP./INTERVISTA

Serwer: Kundërshtari i pavarësisë Bolton, e do të shkatërruar projektin e Clintonit

daniel serwer

Ish-zyrtari i Departamentit të Shtetit Amerikan, Daniel Serwer, ka shpjeguar arsyet që, sipas tij, do ta shtyjnë administratën Trump të përkrahë ndryshimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Serwer është prej kundërshtarëve të parë dhe më të mëdhenj të idesë së korrigjimit të kufijve, ndarjes apo shkëmbimit të territoreve mes …

Lexo më shumë

Bieber : Rivizatimi i kufijve, skenar i rrezikshëm; Mosliberalizimi vendim i padrejtë

bieber _berani

Në intervistën ekskluzive të realizuar për emisionin “55 minuta” të televizionit publik të Kosovës, analisti botëror, profesor i Universitetit të Gracit në Austri, z. Florian Bieber ka shpaluar pikëpamjet e tij për dialogun mes Kosovës e Serbisë, për idenë e korrigjimit të kufirit, për ndikimin që mund ta ketë qasja …

Lexo më shumë

Nuk do të ketë negociata substanciale Kosovë-Serbi, por vetëm dialog për një dokument të shkruar

Blerim Burjani

Draft marrëveshja e hartuar  nga ekspertet e   SHBA dhe BE  pritet të  diskutohet  nga palët më se largu  nga  20 marsi 2019…. Shkruan: Blerim Burjani Tash është pothuajse e sakt se nuk do të ketë negociata substanciale Kosovë-Serbi, por do të ketë vetëm dialog për një dokument të shkruar nga …

Lexo më shumë

Feyerabend: Opozita dhe qeveria, të dyjat mbajnë përgjegjësi

shqiperi

Në intervistë ekskluzive për DW, eksperti i Fondacionit Konrad Adenauer për Ballkanin Perëndimor, Florian Feyerabend, thotë ndër të tjera se Shqipëria duhet të tregohet e rezervuar në zgjidhjen e statusit të Kosovës. Deutsche Welle:  Zoti Feyerabend, fondacioni juaj e konsulton rregullisht Partinë Demokratike në Shqipëri.  Deputetët e kësaj partie tashmë …

Lexo më shumë

Pa një NATO të unifikuar, pavarësia e çdo anëtari rrezikohet

bugajski

Çdo shpërthim nacionalizmi dhe populizmi në Evropë i favorizon objektivat rajonale të Kremlinit duke i dobësuar institucionet demokratike, me ekspozimin e tyre ndaj korrupsionit, dhe duke e minuar ndjekjen e politikës së përbashkët trans-atlantike të sigurisë. Shkruan: Janusz Bugajski Pa një NATO të unifikuar për çka çdo aleat kontribuon sipas …

Lexo më shumë