Ballina / OP./INTERVISTA (page 3)

OP./INTERVISTA

Ku dallojnë programet ekonomike të LDK-së dhe VV-së?

ekonomia informale

Programet ekonomike të dy partive me më së shumti vota në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, Lëvizja Vetëvendosje (LVV) dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), nga ekspertë të fushës së ekonomisë konsiderohen se kanë elemente të përbashkëta, por edhe dallime të mëdha. Nga rezultatet preliminare të Komisioni Qendror të Zgjedhjeve, Lëvizja …

Lexo më shumë

Vogel: Rezultati zgjedhor përcakton dinamikën e dialogut me Serbinë

Zgjedhjet e 6 tetorit në Kosovë ishin model për Ballkanin Perëndimor, thotë Toby Vogel, ekspert në Këshillin e Politikave të Demokratizimit. Sipas tij, fitorja e ngushtë e dy partive opozitare reflekton pakënaqësinë e qytetarëve kosovarë me 12 vjet të qeverisjes së Partisë Demokratike të Kosovës. Në intervistën dhënë Radios Evropa …

Lexo më shumë

Jovanoviq për dialogun: Harrone Rusinë, ktheni sytë nga institucionet në Prishtinë

Kreu i liberalëve të Serbisë, Çedomir Jovanoviq, politikani i vetëm në shtetin fqinj që e mbështet pavarësinë e Kosovës, thotë se Rusia duhet të mbahet larg dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Përfshirjen amerikane e sheh si të domosdoshme, por thotë se një marrëveshje finale nuk do të ishte e efektshme, …

Lexo më shumë

Pse SHBA-ja e ka prioritet luftën kundër korrupsionit

korrupsioni

Lufta kundër korrupsionit është shndërruar në top-prioritet të politikës së jashtme për Qeverinë e SHBA-së. Sipas Departamentit Amerikan të Shtetit kjo luftë është e domosdoshme, sepse e lufton krimin e organizuar dhe terrorizmin, e promovon stabilitetin, sundimin e ligjit, të drejtat e njeriut, demokracinë dhe forcon rritjen ekonomike në tregjet …

Lexo më shumë