Ballina / OP./INTERVISTA (page 28)

OP./INTERVISTA

Kërcimi i Italisë mbi vullkan

parlamenti itali

Në Itali vazhdon sot (07.05) pokeri politik për një koalicion qeveritar. Por varianti pa qeveri mund të jetë ndoshta më mirë për Italinë, se ndonjë koalicion populist, mendon Bernd Riegert. Dy muaj pas zgjedhjeve parlamentare ende nuk ka asgjë të re nga Italia lidhur me krijimin e qeverisë. Grupimet populiste …

Lexo më shumë

Trumpi dhe modeli gjerman

merkeli dhe trump

Mund të ndodhë që evropianët të mos shpëtojnë dot javët e ardhshme nga një konflikt i ashpër me qeverinë Trump, si në çështje tregtare, ashtu edhe në atë të Iranit. Shkruan: Nikolas Busse (FAZ) Disa gjëra që thotë Donald Trumpi për marrëdhëniet transatlantike janë thjesht absurde. Që NATO-ja u bën …

Lexo më shumë

Në pritje të Gjermanisë

JOSCHKA FISCHER

Stanjacioni politik i Bashkimit Europian është bërë i patolerueshëm përballë rreziqeve ekonomike dhe gjeopolitike në rritje. Presidenti francez Emmanuel Macron ka sinjalizuar vullnetin e tij për të ndjekur reformat e vështira në nivel BE-je, çfarë po pret kancelarja gjermane Angela Merkel? Shkruan: JOSCHKA FISCHER Më shumë se një dekadë pas …

Lexo më shumë

Depresioni i kushton Evropës miliarda dollarë

Kostoja që shkakton depresioni në Europë arrin në 113 miliardë dollarë në vit, thotë profesor Allan Young, kryetari i Shoqatës Britanike të Psikofarmakologjisë. Young, i cili vizitoi qytetin turk Antalia për të marrë pjesë në Kongresin X Ndërkombëtar të Psikofarmakologjisë dhe Simpoziumin XI Ndërkombëtar të Psikofarmakologjisë për Fëmijët dhe Adoleshentët, …

Lexo më shumë