OP./INTERVISTA

Feyerabend: Opozita dhe qeveria, të dyjat mbajnë përgjegjësi

shqiperi

Në intervistë ekskluzive për DW, eksperti i Fondacionit Konrad Adenauer për Ballkanin Perëndimor, Florian Feyerabend, thotë ndër të tjera se Shqipëria duhet të tregohet e rezervuar në zgjidhjen e statusit të Kosovës. Deutsche Welle:  Zoti Feyerabend, fondacioni juaj e konsulton rregullisht Partinë Demokratike në Shqipëri.  Deputetët e kësaj partie tashmë …

Lexo më shumë

Pa një NATO të unifikuar, pavarësia e çdo anëtari rrezikohet

bugajski

Çdo shpërthim nacionalizmi dhe populizmi në Evropë i favorizon objektivat rajonale të Kremlinit duke i dobësuar institucionet demokratike, me ekspozimin e tyre ndaj korrupsionit, dhe duke e minuar ndjekjen e politikës së përbashkët trans-atlantike të sigurisë. Shkruan: Janusz Bugajski Pa një NATO të unifikuar për çka çdo aleat kontribuon sipas …

Lexo më shumë

“Besa e odave” nuk mund ta vrasë “besën” ndaj Perëndimit

mero baze

Shtetet e Bashkuara të Amerikës paralajmëruan sot zyrtarisht stopimin e marrëdhënieve miqësore me Kosovën, duke anuluar vizitën e një gjenerali të lartë dhe duke paralajmëruar ndërprerjen e bashkëpunimit në fushën e sigurisë, çka është jetike për Pavarësinë e Kosovës. Shkruan: Mero Baze / Gazeta Tema Vendimi pason rezistencën e Qeverisë …

Lexo më shumë

Krasniqi kritikon Thaçin për kompromiset që i përmend në letrën drejtuar presidentit amerikan

jakup krasniqi

Ky është reagimi i plotë i Krasniqit: GATISHMËRINË PËR KOMPROMIS SI TA QUAJMË? Çfarëdo thirrje për marrëveshje e cila do t’i normalizonte marrëdhëniet në mes Kosovës e Serbisë, qoftë edhe thirrja për ndonjë formë tjetër për normalizimin e marrëdhënieve, e saktësoj – për normalizimin e marrëdhënieve, do të mund të …

Lexo më shumë

BE, a mund të bëhet më keq?

Më shumë të djathtë në Parlamentin Europian

Nëntë kryesues në Parlament dhe Komision. BE do të rinohet vitin e ardhshëm, sfidat mbeten populizmi, tregtia, migracioni dhe buxheti. A do jetë më vështirë se më 2018? Shkruan: BERND RIEGERT Bashkimit Europian iu desh të menaxhonte shumë kriza më 2018, që nga bisedimet e zvarritura për Brexitin, grindjet për tregëtinë …

Lexo më shumë