OP./INTERVISTA

Veseli flet për diferencat me Haradinajn, për deklaratat e Buxhovit, etj

kadri veseli, kryeparlamentari, taksa

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka dhënë intervistë për “Zërin e Amerikës” .  Zoti Veseli, procesi i bisedimeve me Serbinë është pezulluar dhe qëndrimet e palëve kanë bërë që të dështojnë edhe përpjekjet ndërkombëtare për ripërtëritjen e procesit. Cila është rrugëdalja sipas jush? Kadri Veseli: Zgjidhja është: Serbia duhet …

Lexo më shumë

Plagët shërohen në deti

veteranet, invalidet, uck, qeveria, deti

Rreth 400 mijë euro për invalidët dhe familjet e dëshmorëve – Veteranët kërkuan që edhe ata të dërgohen në deti Qeveria e Kosovës, i ishte përgjigjur pozitivisht kërkesës së Shoqatave të Dala nga Luftës për tua paguar rehabilitimin në bregdet dhe në banja. Janë rreth 400 mijë euro të nada …

Lexo më shumë

Takimet e mia me Remin

Dush Gashi Jam takuar shumë herë me Rrustem Mustafën, të njohur si komandant Remi. Në shtigjet e Gërmisë. Ai vetë i treti a i katërti, unë më së shpeshti vetëm, ndonjëherë rrallë vetë i dyti. Remi, më i imtë mes tyre, me veshje që t’i kujtojnë mësuesit e mirë të …

Lexo më shumë

James Ker-Lindsey: A mund ta drejtojë Borrell dialogun Kosovë – Serbi

borrell

Profesori James Ker-Lindsey i Shkollës londineze për Ekonomi dhe Politikë (LSE), që është njëri ndër univerisitetet më prestigjioze në botë, ka dhënë mendimin e tij për nominimin e Josep Borrell Fontelles për pozitën e Përfaqësuesit të Lartë për Politikë të Jashtme të BE’së, pozitë që deri më tani është mbajtur …

Lexo më shumë