OP./INTERVISTA

A mund të eleminohet sigurimi shëndetësor i miratuar nga Obama?

Sigurimi shëndetësor i miratuar nga Presidenti Obama, i njohur edhe si “Obamacare” nuk mund të eleminohet me dekret. Donald Trumpi dhe republikanët duhet të fillojnë të mendojnë si qeveritarë. Vetëm disa orë pas marrjes së postit, Donald Trump do t’i “anulojë” përmes “executive orders” pjesë të sigurimit shëndetësor të njohur …

Lexo më shumë

Natë në Lindjen e Afërt

Shkruan: Kersten Knipp / DW Thyerja e armëpushimit në Siri ishte e parashikueshme. Konflikti ka pasoja – deri në Gjermani. Lajmi nuk qe vërtet i papritur: në Siri i është vënë pikëpyetje armëpushimit. Kryengritësit e Ushtrisë së Lirë Siriane të moderuar deklaruan se trupat e regjimit të Assadit e patën …

Lexo më shumë

Jessen-Petersen: Kosova ka udhëheqje jashtë kohe dhe jashtë realiteti

Ish-kryeadministratori i OKB-së në Kosovë, Soren Jessen Petersen, i tha Radios Evropa e Lirë se lidershipi në Kosovë është i jashtëkohshëm dhe jashtë realitetit. Ai tha se Kosova ka nevojë për “një gjeneratë të re të udhëheqësve politikë”, meqë siç tha “liderët e sotëm nuk po tregojnë asnjë vizion përveç …

Lexo më shumë

Erdogani nxiti erë e po korr stuhi

Shkruan: Baha Güngör Në Turqi nuk ka të reshtur seria e sulmeve tronditëse terroriste. Kohë përpara se të pritej ndërrimi i viteve ndaj shtresës shoqërore me orientim modern të Turqisë ishte paralajmëruar sulmi i tmerrshëm terrorist në klubin e natës „Reina”. Gjatë javëve të fundit shpesh sharlatanë gjëmonin në mediat …

Lexo më shumë