fbpx

OP./INTERVISTA

Si pati raportuar “Tageszeitung” për Kurtin, kur ai u bë kryeministër

Gazeta gjermane “Tageszeitung” në shkrimin e titulluar “Kurti, një kryeministër modest dhe i pakorruptuar, i cili di të kundërshtojë dhe të bëjë ndryshime të mëdha” e ka përshkruar ate si person që në vitet ’90 u angazhua për pavarësinë e Kosovës. Tani si kryeministër ai mund të sjellë ndryshime të thella. Tre …

Lexo më shumë

Nobelisti izraelit: Rënia e infektimeve në Kinë tregon që pandemisë po i vjen fundi

Pandemia e koronavirusit po ngadalësohet në Kinë dhe nuk do të paraqes rrezik për shumicën e njerëzve, thotë laureati izraelit i Nobelit, Michael Levitt. Shkencëtari i biofizikës i cili fitoi çmimin Nobel më 2013 megjithëse nuk është specialist në epidemiologji parashikoi me saktësi në muajin shkurt ngadalësimin e virusit në …

Lexo më shumë

Një marrëveshje e keqe

Thaçi takon nesër Vuçiqin në “European Forum Alpbach”

Presidenti i Kosovës, Thaçi, dhe presidenti serb, Vuçiq, kanë përgatitur një draft-marrëveshje gjithëpërfshirëse për t’i dhënë fund konfliktit që ka përcaktuar marrëdhëniet e Serbisë me qytetarët e saj shqiptarë për një shekull. Shkruan: Shaun Byrnes Tani është pothuajse gati për t’u nënshkruar, por hapat drejt saj po bllokohen nga refuzimi …

Lexo më shumë

Pas reagimeve të shumta Reka sqarohet për deklaratën për “Serbinë e qasjen në det”

Reka sqarohet për deklaratën e tij për t’i lejuar Serbisë qasje në det. Ministri i Integrimit Evropian, Blerim Reka, ka reaguar ndaj PDK-së dhe AAK-së të cilët kërkuan dorëheqjen e tij pas deklaratës që “Serbisë t’i lejohet kalimi transit nëpër autostradën e Kosovës në detin Adriatik”. Ai ka thënë se …

Lexo më shumë

Ngjashmëria dhe dallimet e PR kundrejt gazetarisë dhe reklamimit

Marrëdhëniet me Publik asociojnë me gazetarinë, reklamimin dhe marketingun, këtë e bazojmë  në atë se të gjitha këto fusha kanë disa elemente ngjashmërie por marrëdhëniet publike në esencë ndryshojnë shumë nga të gjitha këto tjerat. Përderisa në gazetari shkruajmë për një audiencë të gjerë, marrëdhëniet me publik kanë një target …

Lexo më shumë