OP./INTERVISTA – InfoGlobi https://infoglobi.com Lajmet kryesore nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia dhe Bota Fri, 20 Sep 2019 20:33:05 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.3 Shpërndarja e parlamentit britanik kalkulim politik https://infoglobi.com/shperndarja-e-parlamentit-britanik-kalkulim-politik/ https://infoglobi.com/shperndarja-e-parlamentit-britanik-kalkulim-politik/#respond Fri, 20 Sep 2019 20:33:05 +0000 https://infoglobi.com/?p=152273 Shpërndarja e parlamentit britanik kalkulim politik

Gjykata e Lartë e Mbretërisë së Bashkuar, po shqyrton këtë javë, dy apele rreth legalitetit të shpërndarjes së Parlamenit britanik nga ana e kryeministrit Boris Johnson. Shkruan: Koment nga Kim Bytyci-Ormond Parlamenti britanik tanimë një javë mbetet i mbyllur pasi kryemnistri këshilloi Mbretëreshën të shpërndajë Parlamentin vetëm një javë pas kthimit të deputetëve nga pushimet …

The post Shpërndarja e parlamentit britanik kalkulim politik appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/shperndarja-e-parlamentit-britanik-kalkulim-politik/feed/ 0
Kush është Matthew Palmer, i ngakuari i posaçëm amerikan për Ballkan? https://infoglobi.com/kush-eshte-matthew-palmer-i-ngakuari-i-posacem-amerikan-per-ballkan/ https://infoglobi.com/kush-eshte-matthew-palmer-i-ngakuari-i-posacem-amerikan-per-ballkan/#respond Thu, 19 Sep 2019 09:45:37 +0000 https://infoglobi.com/?p=152102 Kush është Matthew Palmer, i ngakuari i posaçëm amerikan për Ballkan?

Kush është Matthew Palmer, i ngakuari i posaçëm amerikan për Ballkanin? Nga ai pritet ndihmë në zgjidhjen e çështjeve shumë të ndërlikuara në këtë rajon. Si „Holbrookun e shekullit 21″ e sheh revista beogradase “Vreme” (Koha) diplomatin amerikan Matthew Palmer. Gazeta kujton kështu ish-ndërmjetësuesin amerikan  Richard Hollbrook, i cili me stilin e tij, kërcënimet me …

The post Kush është Matthew Palmer, i ngakuari i posaçëm amerikan për Ballkan? appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/kush-eshte-matthew-palmer-i-ngakuari-i-posacem-amerikan-per-ballkan/feed/ 0
Asgjë e re nga fronti mediatik i Ballkanit Perëndimor https://infoglobi.com/asgje-e-re-nga-fronti-mediatik-i-ballkanit-perendimor/ https://infoglobi.com/asgje-e-re-nga-fronti-mediatik-i-ballkanit-perendimor/#respond Tue, 17 Sep 2019 15:43:53 +0000 https://infoglobi.com/?p=151826 Asgjë e re nga fronti mediatik i Ballkanit Perëndimor

 Një vlerësim kritik i anatomisë së medias në Ballkanin Perëndimor që formëson një pjesë thelbësore të debatit, shpie te një fakt që përbën një anë jo fort të ndritshme të tyre. Serbeze Haxhiaj Derisa brenda pjesëmarrësit e konferencës  vjetore të Komisionit Evropian mbi mediat në Ballkanin Perëndimor, javën e kaluar në Podgoricë, po diskutonin lirinë …

The post Asgjë e re nga fronti mediatik i Ballkanit Perëndimor appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/asgje-e-re-nga-fronti-mediatik-i-ballkanit-perendimor/feed/ 0
Mediokriteti dhe banaliteti janë mënyra e jetesës europiane https://infoglobi.com/mediokriteti-dhe-banaliteti-jane-menyra-e-jeteses-europiane/ https://infoglobi.com/mediokriteti-dhe-banaliteti-jane-menyra-e-jeteses-europiane/#respond Tue, 17 Sep 2019 15:29:56 +0000 https://infoglobi.com/?p=151822 Mediokriteti dhe banaliteti janë mënyra e jetesës europiane

E gjitha është formë pa përmbajtje, mediokritet, banalitet total pa erë dhe pa ngjyrë. Ose kjo presidente e re është një teknokrate e BE-së me një talent të veçantë për të thënë asgjë, ose ajo me të vërtetë beson në çdo gjë që po përpiqet të thotë. Për arsye të demokracisë europiane, është e vështirë …

The post Mediokriteti dhe banaliteti janë mënyra e jetesës europiane appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/mediokriteti-dhe-banaliteti-jane-menyra-e-jeteses-europiane/feed/ 0
Komandantët, zotërues e nëpërkëmbës të “vlerave të luftës” https://infoglobi.com/komandantet-zoterues-e-neperkembes-te-vlerave-te-luftes/ https://infoglobi.com/komandantet-zoterues-e-neperkembes-te-vlerave-te-luftes/#respond Mon, 16 Sep 2019 09:53:50 +0000 https://infoglobi.com/?p=151690 Komandantët, zotërues e nëpërkëmbës të “vlerave të luftës”

“Vlerat e luftës” janë reduktuar në kultin e luftëtarit, me qëllim që të krijohet edhe kulti i “komandantëve” të shndërruar në politikanë pas lufte, dhe me to manipulojnë më së shumti ata që deklarohen si më përgjegjësit për t’i mbrojtur Nga Dush Gashi Në përpjekjet jo aq të suksesshme për krijimin e mitologjisë së luftës …

The post Komandantët, zotërues e nëpërkëmbës të “vlerave të luftës” appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/komandantet-zoterues-e-neperkembes-te-vlerave-te-luftes/feed/ 0
OBSH: Astma e fëmijërisë është sëmundja kronike serioze https://infoglobi.com/obsh-astma-e-femijerise-eshte-semundja-kronike-serioze/ https://infoglobi.com/obsh-astma-e-femijerise-eshte-semundja-kronike-serioze/#respond Sat, 14 Sep 2019 11:17:37 +0000 https://infoglobi.com/?p=151144 OBSH: Astma e fëmijërisë është sëmundja kronike serioze

Astma e fëmijërisë është sëmundja kronike më serioze mes fëmijëve sipas Organizatës Botërore të Shëndetit. Një raport i ri i muajve të fundit thotë se ndotja nga trafiku është një shkaktar kryesor i sëmundjes. Kevin Enochs i Zërit të Amerikës sjell më shumë hollësi. Dihet se ndotja nga trafiku është një kontribues i madh tek …

The post OBSH: Astma e fëmijërisë është sëmundja kronike serioze appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/obsh-astma-e-femijerise-eshte-semundja-kronike-serioze/feed/ 0
Sipas OKB-së viti që shkoi ishte fatal për fëmijë në zona lufte https://infoglobi.com/sipas-okb-se-viti-qe-shkoi-ishte-fatal-per-femije-ne-zona-lufte/ https://infoglobi.com/sipas-okb-se-viti-qe-shkoi-ishte-fatal-per-femije-ne-zona-lufte/#respond Mon, 09 Sep 2019 21:57:01 +0000 https://infoglobi.com/?p=150702 Sipas OKB-së viti që shkoi ishte fatal për fëmijë në zona lufte

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për fëmijë, UNICEF, ka lënë 3,758 çanta shkollore afër ndërtesës së saj në Nju Jork, për t’i rikujtuar publikut se sa fëmijë kanë vdekur në “zonat e konfliktit” çdo vit. Në raportin e fundit për fëmijë, UNICEF ka thënë që më shumë se 12,000 fëmijë janë vrarë apo gjymtuar në …

The post Sipas OKB-së viti që shkoi ishte fatal për fëmijë në zona lufte appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/sipas-okb-se-viti-qe-shkoi-ishte-fatal-per-femije-ne-zona-lufte/feed/ 0
Opinion: Një fermer bambuje për Kryeministër https://infoglobi.com/opinion-nje-fermer-bambuje-per-kryeminister/ https://infoglobi.com/opinion-nje-fermer-bambuje-per-kryeminister/#respond Sat, 07 Sep 2019 08:09:21 +0000 https://infoglobi.com/?p=150364 Opinion: Një fermer bambuje për Kryeministër

Shkruan: Arian Zeka E tëra fillon me një farë I lodhur me vështirësitë e sigurimit të mbijetesës për familjen, një fermer kinez kishte vendosur që të mbillte disa fara të drurit të bambusë, me shpresën se do të kishte përfitime të shumta pas rritjes së tyre. Ditë pas dite, i kishte ujitur dhe ishte kujdesur …

The post Opinion: Një fermer bambuje për Kryeministër appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/opinion-nje-fermer-bambuje-per-kryeminister/feed/ 0
3 njerëzit më të pasur të Afrikës, kanë pasuri sa krejt populli afrikan https://infoglobi.com/3-njerezit-me-te-pasur-te-afrikes-kane-pasuri-sa-krejt-populli-afrikan/ https://infoglobi.com/3-njerezit-me-te-pasur-te-afrikes-kane-pasuri-sa-krejt-populli-afrikan/#respond Sat, 07 Sep 2019 07:53:26 +0000 https://infoglobi.com/?p=150352 3 njerëzit më të pasur të Afrikës, kanë pasuri sa krejt populli afrikan

Të gjithë mendojnë se atje nuk ka pasuri, por e vërteta është se kontinenti afrikan është shumë i pasur me pasuritë e saj nëntokësore. Afrika e pasur është, por ka njerëz të varfër në këtë shtet. Por, atje sikurse në shumë vende të varfëra, fajet i kanë ata që e zhvatin shtetin. Në Afrikë, ku …

The post 3 njerëzit më të pasur të Afrikës, kanë pasuri sa krejt populli afrikan appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/3-njerezit-me-te-pasur-te-afrikes-kane-pasuri-sa-krejt-populli-afrikan/feed/ 0
Dy sisteme, një botë https://infoglobi.com/dy-sisteme-nje-bote/ https://infoglobi.com/dy-sisteme-nje-bote/#respond Fri, 06 Sep 2019 11:21:27 +0000 https://infoglobi.com/?p=150280 Dy sisteme, një botë

Ashtu si Lufta e Ftohtë e shekullit të XX midis Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Sovjetik, rivaliteti i ri midis Kinës dhe Perëndimit është një garë midis sistemesh politike tërësisht të papërputhshme. Dhe ideja që liria dhe demokracia do të mbizotërojnë s’mund të merret më si e mirëqenë. Autor: Joschka Fischer Me afrimin e 30 vjetorit …

The post Dy sisteme, një botë appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/dy-sisteme-nje-bote/feed/ 0