Ballina / OP./INTERVISTA

OP./INTERVISTA

Dëshmitë e para që zgjedhjet mund të ndryshohen me Facebook?

A mundet Facebook të vendosë bilancin në zgjedhje? Gjatë vitit të kaluar firmat si AggregateIQ dhe Cambridge Analytica janë kredituar me përdorimin e reklamave AI të synuara në mediat sociale për të ndihmuar në rënien e referendumit të Brexit dhe zgjedhjeve presidenciale të SHBA, respektivisht. Por mungesa e provave nënkuptonte …

Lexo më shumë

Rabini i Barcelonës – hebrenjve: Kthehuni në Izrael, Evropa humbi nga islami radikal

Lideri i komunitetit hebre në Barcelonë u ka bërë thirrje hebrenjve të zhvendosen në Izrael sepse Evropa ka humbur ndaj islamit radikal. Rabini Mein Bar-Hen i ka nxitur hebrenjtë gjatë fjalimeve të tij predikuese të ikin nga Spanja, të cilën e ka cilësuar si çerdhe të terrorit islamik për tërë …

Lexo më shumë

Kështu do të dukej një marrëveshje e përhershme me Korenë e Veriut

Një partneritet kinezo-amerikan ka ndihmuar që kjo krizë të spostohej nga pragu i shpërthimit. Por kjo është një shfaqje pa publicitet për Kim. Ballafaqimi që ai ndoshta me të vërtetë dëshiron është me vetë atë person që i pëlqejnë marrëveshjet, Donald Trump. Për atë përballje, padyshim që mund të shiteshin …

Lexo më shumë

Zhizhek ka frikë nga lidhja direkte e trurit me rrjetin kompjuterik

Sllavoj Zhizhek

Vjen deklarata shokuese nga filozofi slloven, Sllavoj Zhizhek. Shkencëtarët amerikanë kanë përdorur ADN’në për të hakuar kompjuterin, me çka vazhdon trendi i lidhjes së trupit të njeriut me kompjuterë dhe progresi në këtë fushë do të sjellë në humbjen e plotë të lirisë dhe identitetit të njerëzve. Këtë e thotë …

Lexo më shumë

Teknologjia si sektor dominohet nga bota mashkullore

Një studim i fundit në Silicon Valley konfirmoi atë që përflitej prej kohësh, teknologjia si sektor dominohet nga bota mashkullore. Sipas këtij studimi të kryer në Silicon Valley, femrat përbëjnë vetëm 10 përqind të personelit të angazhuar në punën kërkimore dhe ndërtimit të produkteve hi-tech, që nga pajisjet, programimet dhe …

Lexo më shumë

Osmani: Mundësi e artë për zgjidhjen e problemit të emrit

Zëvendëskryeministri maqedonas për Çështjet Evropiane, Bujar Osmani vizitoi të mërkurën Berlinin. Forcimi i marrëdhënieve mes Maqedonisë e Gjermanisë e integrimi evropian i vendit ishin në fokus të bisedimeve. DW: Z. Osmani, para vizitës suaj në Berlin ju njoftuat se kjo është një shenjë për përshpejtimin e procesit të integrimit të …

Lexo më shumë

Angela Merkel preferon më shumë Smiley-in

Fushatë zgjedhore do të thotë te jesh gjithmonë në kontakt me votuesit, ku bëjnë pjesë edhe të rinjtë. Angela Merkel është e vetëdijshme për fuqinë e mediave sociale. Tani ajo iu përgjigj pyetjeve të yjeve në YouTube. Emra të çuditshëm e gati të pamundur për t’u shqiptuar: “ItsColeslaw”, “MrWissen2Go”, “AlexiBexi” …

Lexo më shumë