Ballina / Shëndet & Fitnes / OBSH: Këto janë shenjat e menopauzës së hershme

OBSH: Këto janë shenjat e menopauzës së hershme

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) rreth 3 % e popullsisë femërore në botë vuan nga menopauza e parakohshme, e cila shfaqet me fillimin e të 30-ve.

Fillimisht manifestohet me çrregullime te ciklit menstrual deri në zhdukjen e plotë të tij.

Ja cilat janë simptomat e menopauzës së parakohshme:

Ulet dëshira për marrëdhënie seksuale

Çrregullimet hormonale mund të ulin dëshirën për marrëdhënie intime me partnerin.

Djersitje e tepërt

Afshet e papritura të djersës, ndjesia intensive e të nxehtit dhe rrahjet e shpeshta të zemrës mund të jenë shenja të paramenopauzës.

Pagjumësi

Janë pikërisht afshet e nxehta dhe djersitja e tepërt ato që shkaktojnë problemet me gjumin.

Fitimi i peshës në mënyrë të pashpjegueshme

Ulja e estrogjenit mund të shkaktojë grumbullim të yndyrës dhe ngadalëson proceset metabolike.

Check Also

vaji ushqimor

Vaji i kanabisit, shtohet përdorimi mjekësor

Mail Online në të dhënat e fundit raporton se numri i përdoruesve të vajit të …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *