Ballina / PSIKOLOGJI / Neuroshkencëtarët: Truri maturohet në moshën 25-vjeçare.
truri

Neuroshkencëtarët: Truri maturohet në moshën 25-vjeçare.

Neuroshkencëtarët konfirmojnë se truri maturohet plotësisht në moshën 25-vjeçare.

Deri në këtë moshë, pjesa ballore e tij, pjesë e cila ndihmon në frenimin e sjelljeve impulsive, nuk është zhvilluar plotësisht.

Disa shkencëtarë thonë se kjo mund të ndriçojë një faktor potencial pas një vrulli të kohëve të fundit të një dhune masive, pjesa më e madhe e të cilëve kanë ndodhur nga meshkuj të moshës nga 20 deri në 30 vjeç.

“Shumica e të rinjve që bëjnë akte dhune vdekjeprurëse, dashakeqe dhe të hidhura janë rezultat i trurit që nuk është zhvilluar plotësisht”, thotë asistent profesori i psikiatrisë në Albert Einstein College of Medici, Howard Forman për revistën “Time”.

Megjithatë, ka ndryshime mes të qënit i pjekur dhe kulmit të saj. Truri juaj vijon të fitojë aftësi të reja gjatë gjithë jetës.

Check Also

vetmia

A po e çoni dëm jetën tuaj

Jeta është thesar, një dhuratë me potencial të pakufishëm. Por ne nuk përfitojmë gjithmonë prej …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *