fbpx

Netanyahu mirëpret lajmin se Kosova e Serbia do të hapin ambasadat në Jerusalem

Kryeministri i Izreaelit, Benjamin Netanyahu ka lëshuar një reagim për marrëveshjen e djeshme të arritur në Bruksel, pjesë e së cilës është edhe njohja reciproke mes Kosovës dhe Izraelit.

“Javë e mirë”, ka shkruar ai në një postim në Twitter teksa ka thënë se Kosova do të jetë shteti i parë me shumicë myslimane që do të hapë ambasadën e saj në Jerusalem.

Ndërkaq, siç ka thënë ai, Serbia do të jetë shteti i parë që do ta hap ambasadën atje.

Sipas tij, kjo është diçka shumë e rëndësishme pas marrëveshjes me Emiratet e Bashkuara Arabe.

“Javë e mirë. Mirëpres marrëveshjen me Kosovën që ajo të jetë shteti i parë me shumicë myslimane që hap ambasadë në Jerusalem. Serbia do të jetë shteti i parë që hap ambasadë në Jerusalem, pas marrëveshjes historike me Emiratet e Bashkuara Arabe”, ka shkruar ai.

LEXO EDHE

Kosova dhe Serbia nënshkruajnë marrëveshje në Shtëpinë e Bardhë

Teksti i marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike Kosovë – Serbi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.