fbpx

Nepal: Mbi 4300 viktima nga termeti i 25 prillit

Numri i viktimave nga termeti në Nepal ka tejkaluar shifrën 4300, ndërsa numri i të lënduarve ka shkuar në 8 mijë persona.

Ndihmat ndërkombëtare më në fund kanë nisur të arrijnë në shtetin prej 28 milionë banorëve pas termetit shkatërrues që e goditi vendin më 25 prill.

Spitalet mbesin të mbushura me pacientë, derisa mungon uji, ushqimet dhe energjia elektrike duke shtuar shqetësimet për viruse që mund të përhapen nga mungesa e ujit.

India dhe Kina janë në mesin e shteteve të para që kanë dërguar ndihma humanitare.

Mbrëmë, SHBA-të kanë njoftuar se kanë ndarë 9 milionë dollarë shtesë duke e çuar në 10 milionë dollarë ndihmat amerikane.