Ballina / BOTA / Në Uashington shënohet 70 vjetori i NATO-s
nato seanca e vjeter

Në Uashington shënohet 70 vjetori i NATO-s

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s, do të fillojnë takimin dy ditor në Uashington, për të shënuar 70 vjetorin e formimit të Aleancës si dhe për të diskutuar kërcënimet e sigurisë përfshirë Rusinë dhe Afganistanin.

Para se të fillojë shënimi i 70 vjetorit, presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump takoi Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg dhe i kërkoi atij që vendet anëtare të paguajnë më shumë për mbrojtje.

Stoltenberg do ti drejtohet të mërkurën Kongresit amerikan. Kjo është hera e parë që një Sekretar i NATO-s iu drejtohet ligjvënësve amerikanë.

Më 4 prill, ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s, do të mbajnë takim në Departamentin e Shtetit, ku do të diskutojnë për Rusinë.

Ata pritet të fuqizojnë masat në Detin e Zi për të siguruar mbrojtje më të mirë të rajonit.

Në agjendë do të jenë gjithashtu edhe situata në Afganistan si dhe rënia e traktatit bërthamor të cilin SHBA-të dhe Rusia e nënshkruan në përfundim të Luftës së Ftohtë.

Planet e Turqisë për të blerë sistemin rus të mbrojtjes raketore poashtu do të jetë në fokus të diskutimeve ndërmjet vendeve anëtare të NATO-s.

@Fluidi

Provo po ashtu

te kthyerit nga siria vranidoll

Lirohen të kthyerit nga Siria në Kosovë, 32 gra nën hetime

Të gjithë të kthyerit nga Siria në Kosovë janë liruar nga Qendra për të Huaj …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.