Ballina / Shkencë / Në Islandë zbulohet një mineral i ri

Në Islandë zbulohet një mineral i ri

Një mineral i ri zbulohet në Islandë. Shkencëtarët raportojnë se minerali i sapo zbuluar “topsoeite” përbëhet nga molekulat e ujit, hekurit dhe fluori. Minerali u zbulua pranë vullkanit Helka dhe Eldfell dhe se prej kohësh mostrat e marra pranë këtyre dy zonave po studioheshin.

Tonçi Baliç-Zhuniç nga Universiteti i Kopenhagës, tha se ky është mineral i shtatë i ri i zbuluar në këtë zonë që nga viti 2009.

Ai shtoi se zona e vullkanit është shumë e pasur me minerale dhe se ka mundësi për të zbuluar lloje të reja. Zbulimi i fundit është publikuar në revistën “Mineralogical Magazine”.

Check Also

reja magelan

Reja e Vogël e Magelanit është e destinuar të gëlltitet

Galaktikat e mëdha si e jona kanë nevojë të ushqehen vazhdimisht me galaktika më të …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *