Ballina / KURIOZITETE / Ndodhi edhe kjo: Majmuni humbi gjyqin me fotografin
majmuni dhe gjykimi

Ndodhi edhe kjo: Majmuni humbi gjyqin me fotografin

Në vitin 2011, fotografi David Slater ndodhej në një pjesë të xhunglës indoneziane, kur krejt papritur një majmun makaku i mori aparatin nga dora dhe shkrepi një “selfie”.

Pasi rimori nën kontroll aparatin, Slater u mahnit nga imazhi që kishte shkrepur majmuni dhe nxitoi ta publikojë atë, pa menduar se kjo do t’i kushtonte një betejë dy vjeçare ligjore.

Në 2015, PETA, organizata për mbrojtjen e të drejtave të kafshëve në Shtetet e Bashkuara “mori përsipër” që të përfaqësojë majmunin në foto për t’i kërkuar fotografit Slater të drejtat e imazhit dhe që të gjitha të ardhurat e gjeneruara nga këto shkrepje të ndaheshin përgjysmë me majmunin.

Në fund, një gjykatës amerikan vendosi t’i japë të drejtë fotografit dhe të hedhë poshtë pretendimet e majmunit të përfaqësuar nga PETA. Megjithatë, vetë Slater vullnetarisht tha se do të dhurojë 25 përqind të të ardhurave nga ky imazh për organizatën që mbron kafshët

@Fluidi

Provo po ashtu

Cia urdhëroi aktoren

CIA urdhëroi aktoren: Mbretin duhet ta çosh në krevat

Kur flasim për misteret më të mëdha shqiptare të bien në mendje shumë histori dhe …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *