Ndahet nga jeta regjisori italian Bernardo Bertolucci

Ndahet nga jeta regjisori italian Bernardo Bertolucci

Në Romë, vdiq në moshën 77–vjeçare regjisori italian Bernardo Bertolucci. Sipas mediave, ai vdiq nga kanceri.

Bertolucci njihet sidomos për filmin Perandori i fundit dhe Tangoja e fundit në Paris.

Për filmin Perandori i fundit, ai fitoi çmimin Oscar si regjisori më i mirë, duke u bërë regjisori i parë dhe i vetëm italian që merr një Oscar.

Perandori i fundit, një kryevepër kinematografike që flet për sundimtarin e fundit perandorak të Kinës, u propozua për nëntë çmime Oscar dhe fitoi në të nëntë kategoritë.

Ndërkaq, Tango e Fundit në Paris e vitit 1972 është ndoshta filmi më i njohur i Bertoluccit. Në Festivalin e Kanës të vitit 2011, Bertolucci u nderua me Palmën e Artë për karrierën e tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.