Ballina / Shkencë / NASA regjistron super-tajfunin Noru (Video)

NASA regjistron super-tajfunin Noru (Video)

Astronautët në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS), kanë ndarë disa imazhe frymëzuese të një prej stuhive më të forta të vitit, super Typhoon Noru.

Typhoon Noru pritet të godasë këtë fundjavë Japoninë jugore, duke i dhënë fund “një udhëtimi të gjatë dhe të çuditshëm që cikloni tropikal ka bërë tashmë përmes Oqeanit Paqësor perëndimor”.

Astronauti Jack Fischer dhe kozmonauti Sergej Ryazansky paraqitën imazhe të frikshme të Noru nga avantazhet e tyre në bordin e ISS, ndërsa tajfuni mori vrull mbi Oqeanin Paqësor.

Të martën, NASA matur erërat maksimale të Noru, të cilat lëvizin me shpejtësi prej 165 km në orë.

Noru u rrit nga një stuhi tropikale e zakonshme të shtunën në një super tajfun, duke u bërë stuhia më intensive e Tokës deri më tani.

Të martën, forca e Noru ishte e barabartë me atë të një stuhi të kategorisë 2. Autoritetet japoneze po monitorojnë ngushtë progresin e Noru dhe do të përgatiten për të dërguar shërbime emergjente sapo të afrohen me bregdetin e vendit.

@Fluidi

Provo po ashtu

bananet

Shkencëtarët, bananet janë në prag të zhdukjes

Shkencëtarët kanë paralajmëruar se bananet mund të zhduken. Kjo pasi një sëmundje vdekjeprurëse tropikale po …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.