Ballina / KURIOZITETE / NASA: Asteroidi kalon pranë Tokës më 16 Dhjetor
asteroidi, jukatan

NASA: Asteroidi kalon pranë Tokës më 16 Dhjetor

Një asteroid do të kalojë shumë pranë Tokës më 16 dhjetor dhe kjo është e konfirmuar nga NASA, e cila thotë se asteroidi, me emrin 300 Phaethon, është me diametër 5 kilometra dhe klasifikohet si “i rrezikshëm”.

Gjatë kalimit, asteroidi vlerësohet të jetë rreth 6.4 milionë larg planetit tonë- rreth 27 herë distancë sa Toka me Hënën.

Kjo distancë do të jetë më e afërta që ka qenë me Tokën që nga 16 dhjetor 1974, kur ishte rreth 5 milionë kilometra larg.

“Me një diamertër prej rreth 5 kilometra, Phaethon është asteroidi i tretë më i madh pranë Tokës i klasifikuar si “potencialisht i rrezikshëm”, tha një zëdhënës i NASA.

“Kjo do të jetë mundësia më e mirë deri më sot për vëzhgimet e radarëve të këtij asteroidi dhe shpresojmë të marrim imazhe të detajuara. Imazhet do të jenë të shkëlqyera të 3D. Kalimi i ardhshëm i tij parashikohet të jetë në vitin 2093”, vijoi ai.

Check Also

hena_InfoGlobi

Më shumë dimë për Hënën se fundin e deteve

Reliefi i fundit të detit është më pak i njohur sesa reliefi i sipërfaqes së …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *