Muffina çokollate

3 vezë

3/4 gota sheqer i bardhë

2 lugë të gjellës sheqer i kaftë

3/4 lugë të gjellës vaj vegjetal

1 gotë qumësht

1 pluhur pjekje

2 lugë të gjellës kakao

3 lugë të gjellës miell

4-5 lugë të gjellës çokollatë

Hapat

Qumështin e ngrohim dhe e përziejmë me kakao, në një enë tjetër miellin dhe pluhur pjekjën e përzieni.

Vezët, vaniljën, sheqerin e kaftë dhe sheqerin e bardhe e përzieni, pastaj ia shtoni vajin vegjetal, kakaon, përzierjën e qumështit dhe atë të miellit.

Glazurën e muffinave e derdhni në letrat e muffinave, përmbi ia vendosni disa copa të çokollatës.

Muffinat i vendosni në furrë për pjekje në temperaturë 175 gradë celsius për 20 minuta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.