Ballina / Shëndet & Fitnes / Mrekullia e dy vezëve në ditë
veze

Mrekullia e dy vezëve në ditë

Të ziera, të pjekura, apo të skuqura veza duhet të ekzistojë patjetër në pjatën tonë. Teksa shumë njerëz stepen për ta konsumuar për shkak të kolesterolit, ekspertët thonë se kolesteroli i tyre “nuk është i keq për shëndetin”.

Çfarë përfitimesh ka trupi nëse hani dy vezë në ditë, që nga lëkura, thonjtë e deri tek forcimi i sistemit imunitar.

Humb peshë
Studimet tregojnë se një mëngjes i pasur me proteina të redukton urinë, duke marrë më pak kalori gjatë ditës. Vezët kanë gjithashtu shumë proteina dhe ju bëjnë të ndjeheni të ngopur për një kohë të gjatë.

Flokë, lëkurë dhe thonj të shëndetshëm
Veza përmban një sasi të madhe vitaminë B, përfshi B12, B5, Biotin, tiamin dhe riboflavin, që ju ndihgmon të mbani trupin shëndetshëm, me një lëkurë elastike kundër dëmtimeve të radikaleve të lira.

Forcon kujtesën
Vezët përmbajnë një lloj të veçantë vitamine që quhet choline, e cila është vështirë të gjendet në ushqimet e tjera. Ajo mban të shëndetshme membranat qelizore dhe siguron një funksionim të mirë të trurit dhe kujtesës. Sipas një studimi të shkencëtarëve të Cornell University, suplementi i choline gjatë shtatzënisë siguron funksionim më të mirë të trurit dhe reagim më të shpejtë tek fëmijët.

@Fluidi

Provo po ashtu

dhimbja lufta me magnet

Ulja e dhimbjes përmes fushës magnetike

Për të trajtuar një sëmundje të caktuar, mënyra tradicionale që ndjekin mjekët janë ilaçet. Por, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.