Ballina / KRYESORE / Moska: S’ka Maqedoni të Veriut, shteti mbetet “Republika e Maqedonisë

Moska: S’ka Maqedoni të Veriut, shteti mbetet “Republika e Maqedonisë

Moska zyrtare vazhdon përpjekjet e veta – tashmë dëshpëruese, pas sigurimit të dy të tretave nga ana e kryeministrit maqedonas Zoran Zaev për ndryshimine Kushtetutës – për të kundërshtuar anëtarësimin e Maqedonisë në NATO.

Pas tentimeve të pasuksesshme që ta pengoj rrugën euroatlantike, me përkrahjen e disa forcave antiperëndimore që organizonin demonstrata dhe publikisht i kërcënonin me jetë deputetët që do të votojnë për ndryshime kushtetuese, tash Rusia porosit se nuk e pranon ndryshimin e emrit të Maqedonisë.

Pas votimit në Kuvend, nëpërmjet profit në rrjetin social “Twitter” të Ambasadës ruse, Rusia dërgoi një mesazh ku thotë se e ka pranuar njëherë Maqedoninë me emrin e saj kushtetues dhe se këtë qëndrim nuk do ta ndryshojë.

“Rusia e ka njohur Republikën e Maqedonisë me emrin e saj kushtetues para më shumë se 26 vjetësh dhe nuk do ta ndryshojë qëndrimin e saj”, shkruan në profilin e Ambasadës ruse në Shkup.

Provo po ashtu

orca ,protesta, arsim, prishtine, kosove

ORCA proteston kundër ndërhyrjeve politike në arsim

Organizata për Cilësi në Arsim (ORCA) ka protestuar sot para ndërtesës së Qeverisë së Kosovës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.