Ballina / PSIKOLOGJI / Mos i shkaktoni nervozë fëmijëve , dëmtohen tmerrësisht

Mos i shkaktoni nervozë fëmijëve , dëmtohen tmerrësisht

Të qëllosh me shuplakë fëmijët kur bëjnë gabime mund t’i bëjë ata adoleshentë agresivë.

Një kërkim i ri shkencor ka treguar se të vegjlit që janë rrahur nga prindërit kanë më shumë gjasë që të jenë agresivë pas moshës 10 vjeç. Gjithashtu, këta fëmijë ka më shumë mundësi që të mos kenë sjellje të mirë me të tjerët.

Shkencëtarët e Universitetit të Misurit analizuan 1840 çiftë nënë-fëmijë dhe të dhënat u morën përmes sondazheve, vizitave në shtëpi dhe intervistave të mësuesve, shkruan Top-channel, transmeton Gazeta Shneta.

Udhëheqësi i studimit, profesori Gustavo Carlo thotë: “Rezultatet tona tregojnë se mënyra se si i trajtojnë prindërit fëmijët në moshë shumë të vogël ndikon në sjelljen e tyre kur të rriten. Është shumë e rëndësishme që prindërit të heqin dorë nga ndëshkimi fizik”.

Check Also

vetmia

A po e çoni dëm jetën tuaj

Jeta është thesar, një dhuratë me potencial të pakufishëm. Por ne nuk përfitojmë gjithmonë prej …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *