Mish pule në shkopinjë

Mish pule në shkopinjë

Përbërësit

400 gr mish i bardhe pule

2 gota ujë

1 lugë të gjellës karbonat

Për ti lyer

gjysmë gote miell

Për ta fërguar

vaj vegjetal

Për sos

1 shishe uje mineral

gjysmë gote miell

qimnon

biber i kuq

kripë

Biber i zi

Hapat

Copat e pulës i preni në copa të vogla, dhe në një enë e derdhni kripën, biber e zi, qimnonin, biberin e kuq, miellin dhe ujin mineral e përzieni.

Copa e pulës i vendosni në shkopinjë dhe i lyeni në një pjat më miell.

Pastaj i zhytëni në përzierjën e përgatitur, pulën e vendosni në tigan me pak vaj për fërgim në të dy anët.

Ju bëftë mirë!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.