Ballina / BOTA / Merr fund ISIS-i!
isis

Merr fund ISIS-i!

Në një deklaratë të transmetuar drejtpërdrejt në televizionin shtetëror, presidenti iranian Hassan Rouhani ka shpallur fundin e ISIS-it.

Një komandant i lartë i Gardës Revolucionare të Iranit, gjeneralmajor Qassem Soleimani, gjithashtu shpalli fundin e grupit xhihadist që vepronte në Siri dhe Irak në një mesazh të publikuar ditën e sotme.

Deklarata e Rojeve Revolucionare gjithashtu falënderoi aleatin e saj, grupin militant libanez Hezbollah, për rolin e saj “vendimtar” në luftën kundër terroristëve.

Militantët iranianë kanë ndihmuar në sundimin e presidentit sirian Bashar al-Asad që nga viti 2014, kundër kundërshtarëve të moderuar dhe ekstremistëve.

Të paktën 1,000 luftëtarë iranianë, disa prej të cilëve janë refugjatë, mendohet të kenë vdekur në luftime.

Përtej kufirit në Irak, milicitë Shia të financuara nga Irani janë pjesë e koalicionit të mbështetur nga SHBA-ja, dhe dëbuan ISIS-in nga kryeqyteti irakian i Mosulit.

Në një fjalim televiziv nga Bejruti të hënën natën, edhe kreu i Hezbollahut Hassan Nasrallah tha se grupi ishte gati të tërhiqte trupat e saj nga Iraku sepse ISIS-i kishte marrë fund.

 

@Fluidi

Provo po ashtu

Detaje nga rrëzimi i aeroplanit në Zvicër ku vdiqën 20 persona

Detaje nga rrëzimi i aeroplanit në Zvicër ku vdiqën 20 persona

Policia zvicerane ka njoftuar se 20 personat në bordin e aeroplanit kanë humbur jetën pas …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.