Ballina / KRYESORE / Merkel e takon Vuçiqin, apelon për normalizim marrëdhëniesh me Kosovën
merkel dhe vuçiq

Merkel e takon Vuçiqin, apelon për normalizim marrëdhëniesh me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ,i cili sot është takuar me kancelaren gjermane, Angela Merkel ka thënë se Serbia është e gatshme për një zgjidhje me Kosovën nëse të dyja palët humbin diçka.

Nuk i fsheha nga Merkel problemet me të cilat ballafaqohemi. Ne do të punojmë. Serbia është gati për një zgjidhje me anë të së cilës të dyja palët humbin diçka. Serbia nuk mund të jetë e vetmja humbëse”, ka thënë Vuçiq gjatë një konference të përbashkët me Merkel.

Ai ka shtuar se Gjermania nuk e mbështet Serbinë vetëm ekonomikisht, por edhe politikisht është një nga vendet më të rëndësishme.

“Ne e dimë se përpara nesh është një kohë e vështirë për t’u marrë me kapitujt 23 dhe 24, e vështirë të zgjidhet është edhe çështja e Kosovës”, ka thënë presidenti serb.

Ndërsa kancelarja gjermane, Angela Merkel ka thënë se Gjermania e mbështet rrugën e Serbisë drejt BE-së.

“Negociatat e anëtarësimit mund të jenë të suksesshme nëse reformat vazhdojnë të ndryshojnë në fushën e sundimit të ligjit dhe normalizohen marrëdhëniet me Kosovën. Duhe të ketë zgjidhje kontraktuale me Kosovën”, ka thënë Merkel.

Provo po ashtu

Rama: Mosmarrja e datës, rezultat i mospajtimit të BE-së për arsye të saj

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, tha të premten se liderët e Bashkimit të sotëm Evropian …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.