Ballina / BOTA / Merkel dënon sulmin në Zelandë të Re
merkel

Merkel dënon sulmin në Zelandë të Re

Kancelarja gjermane, Angela Merkel reagoi e pikëlluar pas sulmit në dy xhami në Christchurch në Zelandën e Re.

“Jam e pikëlluar bashkë me zelandezët dhe bashkëqytetarët e tyre, që në mënyrë paqësore po faleshin në xhamitë e tyre . Ne qëndrojmë krah për krah kundër një akti të tillë.

Pas sulmit në Zelandën e Re reagoi edhe ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas. Ai u shpreh se “jemi thellësisht të tronditur në Christchurch.” Heiko Maas shkroi në tëitter se “nëse njerëzit humben jeten vetëm për shkak të fesë së tyre, ky është sulm kundër nesh të gjithëve. Jemi të bashkuar Qëndro e fortë Zelandë e Re!”.

 

@Fluidi

Provo po ashtu

gjermani hoteli dhe vrasjet me shigjeta

Gjermani: Çka janë këto vrasje me shigjeta

Policia gjermane, ka gjetur edhe dy trupa të pajetë në një banesë 650 km larg …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.