Media serbe: Thaçi tashmë “është çregjistruar”?

Si qëndrojnë gjërat tash, zgjedhjet e Kosovës do të sjellin në pushtet lojtarët e rinj. Afati i fundit që shtetet perëndimore duan të imponojnë për të arritur një marrëveshje është dhjetori.

Sipas shkrimit të gazetës serbe “Blic” kjo nuk do të thotë që afati nuk do të zgjatet si edhe shumë herë më parë, por “çështja e Kosovës” po shtyhet në atë drejtim. Partia e Hashim Thaçit është më keq se kurrë, dhe nëse Perëndimi luan me opsione të tjera, negociatat për fatin e Kosovës mund të ndryshojnë në mënyrë drastike, sipas “Blic”-it.

Gazeta shton se një qeveri në Prishtinë do të formohet tashmë dhe se zgjedhjet në Serbi do të duhej që në njëfarë mënyrë të jenë verifikim i të arriturës, përkatësisht asaj që pushteti ka arritur në dialog me Prishtinën.

Sipas gazetës, vendosja e këtij ritmi imagjinar mund të vijë jo vetëm për të shkarkimit të këshilltarit të sigurisë kombëtare John Bolton, i cili iu afrua idesë për të zgjidhur çështjen e Kosovës me një lloj ndarjeje, ose demarkacioni.

Mundësia në të cilën është llogaritur ka ndryshuar dhe lojtari kryesor tani është Matthew Palmer i cili është emëruar përfaqësues special i ShBA-së për Ballkanin. Ky politikan është më afër një shteti më të thellë, e jo të disa zgjidhjeve të detyruara, të pjesshme dhe ad-hoc.

Për më tepër, zgjedhjet e Kosovës, të planifikuara për 6 tetor dhe kush do të marrë pushtetin në Kosovë, janë një problem shtesë. Një burim diplomatik i “Blic”-it nga Prishtina zbulon se ai ka biseduar me fituesit pothuajse të sigurt të zgjedhjeve të ardhshme gjatë gjithë kohës.

“Ish-partia e Ibrahim Rugovës, LDK, në krye të të cilës është Isa Mustafa dhe Vetëvendosja e Albin Kurtit. Aktualisht, më së shumti vota do të marrë LDK-ja e Vetëvendosje, e treta është lëvizja Nisma dhe AAK e Ramak Haradinajt, dhe vetëm në të pestin PDK-ja e Hashim Thaçit”, shkruan gazeta.

Ai shtoi se edhe pse Thaçi ka një afat deri në vitin 2021, nuk do të thotë shumë, pasi ai do ta ketë gjithë qeverinë kundër vetvetes. Nëse Perëndimi vendos edhe për lojtarët e tjerë, Thaçi është jashtë çdo loje për të negociuar me Beogradin.

“Përfshirja e LDK-së dhe kandidates të saj për kryeministër Vjosa Osmani dhe Albin Kurti në negociata nuk duhet të përjashtohet fare. Ky është një opsion për të cilin po punohet. Ky opsion nuk shikohet vetëm në kontekstin e negociatave me Beogradin, por pushteti dhe mbështetja e tyre do të nënkuptonte edhe dobësimin e krahut të luftës në politikë ”, tregon një burim për “Blic”-in.

Sidoqoftë, është shumë e diskutueshme nëse LDK dhe Vetëvendosja do të pajtoheshin për një kompromis me Beogradin ose të kërkonin një çmim të lartë si këmbim, thuhet në tekst, duke thënë se gjërat paralelisht me Kosovën po lëvizin edhe në regjon.

Dhjetori përmendet si hyrje reale e Maqedonisë Veriore në NATO, dhe sipas “Blic”-it, tani çështja është nëse BeH dhe Kosova do të zgjidhin në paketë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.