Media serbe: ShBA-të duan qeveri të Thaçit e Mustafës?

Fitorja e Albin Kurtit nga Vetëvendosje në zgjedhjet e mbajtura në Kosovë të dielën mund të rezultojë si fitore e Pirros, pasi Uashingtoni hedh papritmas në lojë një koalicion të Hashim Thaçit dhe Isa Mustafës për të formuar qeverinë e ardhshme në Prishtinë, shkruan gazeta serbe “Veçernje Novosti”.

Sipas gazetës, bashkimi i Thaçit dhe Mustafës është një nga tre kombinimet e mundshme pas zgjedhjeve për të formuar qeverinë e re, dhe nëse ai skenar kalon, Thaçi dhe Mustafa do të duhet të “trokasin në derën e Listës Serbe”, 10 mandatet e të cilës do të nevojiten për të formuar qeverinë.

“Novosti” gjithashtu shkruan se Lista e Serbe do të jetë një faktor i domosdoshëm në vendimmarrje, pasi arriti një fitore bindëse në 22 komuna.

Shtohet gjithashtu se Lista Serbe, kushdo që u ofron atyre një forcim të koalicionit, do të ketë tre kushte të vendosura – heqjen e taksave për mallrat serbe, zhbllokimin e formimit të AKS-së dhe përmirësimin e pozitës së komunitetit serb në Kosovë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!